Co je DEET

Co je DEET

Od jara do podzimu lidé řeší, jak se bránit komářímu bodnutí. Jedna z možností je použití repelentu, po jehož aplikaci byste měli mít od komárů na pár hodin klid. V dnešní době ale často sáhneme po repelentu chemickém. V repelentech se za účelem ochrany proti hmyzu užívá několik látek. Nejrozšířenější a zároveň nejvíc nebezpečnou látkou je DEET.

DEET JE PESTICID

DEET je nažloutlá olejovitá kapalina, která se původně používala v zemědělství jako pesticid na odpuzování škůdců. Pro její repelentní účinky se začal používat pro vojáky ve válce v polovině 20. století. A dnes je nejpoužívanější aktivní složkou v repelentech proti hmyzu a aplikujeme si ji běžně na kůži a oblečení. Jak ale působí na náš organismus? 

KOŽNÍ REAKCE A ŠKODLIVOST UŽÍVÁNÍ PRO MALÉ DĚTI

Výrobci repelentů obsahující složku DEET doporučují, aby se přípravek nepoužíval pod oblečení nebo na poškozenou kůži. Pokud není potřeba jeho účinku, měl by se z kůže smýt, může totiž způsobovat podráždění a kožní reakce. Existuje pár případů výskytu křečí, které jsou spjaty s toxicitou DEET. Cornell University: „Zaměstnanci Národního parku Everglades vystavení masivní expozici DEET trpěli nespavostí a poruchami nálady a kognitivních funkcí mnohem častěji než jejich méně exponovaní kolegové.” V roce 2002 zakázalo kanadské ministerstvo prodej repelentů s obsahem více než 30% složky DEET. Pro děti do 2 měsíců věku je užívání velmi škodlivé. V roce 2009 zjistil neurovědec Vincent Corbel, že DEET je neurotoxin. Blokuje enzym v nervových buňkách vašeho centrálního nervového systému, který rozkládá toxiny. Tím zapřičiňuje, že se toxiny kumulují a mohou likvidovat nervové buňky.

Zároveň je složka DEET účinným rozpouštědlem, takže může rozpouštět plasty, vlákna, kůži a různé barvy a laky.

Vzhledem k tomu, že DEET je pesticid, tak není vhodné ho užívat v blízkosti zdrojů vody, neboť byla zjištěna určitá toxicita pro ryby

ÚČINNÝ REPELENT BEZ SLOŽKY DEET? ANO

Vhodnější volbou, která šetří životní prostředí a nemá takový dopad na naše zdraví, je repelent přírodní, který nebude obsahovat složku DEET, pesticidy a další jiné chemikálie. Takový, který lze bez obav aplikovat i na malé děti či osoby s citlivou kůží. Přírodní repelenty obsahují sloučeniny přírodních látek, jako např. 100% přírodní repelent Incognito, který obsahuje účinnou citronelu a eukalyptus. Takový repelent účinkuje až 5 hodin a je účinný proti všem 3 500 druhům bodavého hmyzu, včetně muchniček, moskytů, vos, včel, much, kotoulí, ovádů, klíšťat, blech, komárů a dalším.

Prohlédnout alternativní repelenty

řada Incognito