Už jste slyšeli o post-CoVID syndromu?

Post covid syndrom

JSTE SLYŠELI O POST-COVID SYNDROMU?

Pokud jste prodělali COVID-19, může se u vás vyvinout post-COVID syndrom. Níže si přečtěte, co je post-COVID syndrom, jak probíhá a jaká následná lékařská vyšetření se doporučují. 

Co je post-COVID syndrom?

Samotné onemocnění COVID-19 má u každého jiný průběh a délku, u některých lidí se post-COVID příznaky projevují i několik měsíců. Post-COVID syndrom je soubor příznaků, které přetrvávají nebo se rozvíjejí 12 a více týdnů po začátku onemocnění COVID-19 a které nelze vysvětlit jinou příčinou. 

Jak se post-COVID syndrom projevuje?

Mezi nejčastěji zmiňované příznaky post-COVID syndromu patří:

  • extrémní únava, svalová slabost
  • Dušnost a zhoršené dýchání při fyzické aktivitě
  • Bolest na hrudi a nepříjemné pocity na hrudi
  • dlouhotrvající kašel
  • Neschopnost soustředění, výpadky paměti, problémy se spánkem
  • Výkyvy nálad, někdy doprovázené depresemi a dalšími psychickými problémy
  • Bolesti hlavy, kloubů, smyslové poruchy, mravenčení
  • zažívací potíže - průjem, zácpa, nevolnost, zvracení

Uvědomte si však, že post-COVID syndrom může postihnout jakýkoli orgánový systém v lidském těle.

Prodělal/a jsem COVID-19 a mám některé z uvedených příznaků, co mám dělat?

Pacientům, kteří prodělali COVID-19, se doporučuje navštívit svého praktického lékaře. Praktický lékař zkontroluje stav pacienta po COVIDu, přetrvávající potíže a případně provede krevní test. Pokud má praktický lékař podezření na postižení dýchacích cest po COVIDU, bude pacient odeslán k ambulantnímu pneumologovi, který provede podrobné pneumologické vyšetření včetně screeningu (RTG nebo CT plic), vyšetření plicních funkcí, zátěžový test aktivity (např. chůze na krátkou vzdálenost), který odhalí přítomnost latentní respirační insuficience.

A co ještě?

Pacient zůstává v péči svého praktického lékaře. Pneumolog i praktický lékař budou moci vyšetřit jakékoli známky plicního postižení. Pokud se zjistí jiné (mimoplicní) postižení pacienta, může pneumolog nebo praktický lékař pacienta okamžitě odeslat k příslušnému specialistovi (například kardiologovi).

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení