Křečové žíly a kompresní terapie

KŘEČOVÉ ŽÍLY A KOMPRESIVNÍ TERAPIE

křečové žíly

Křečové žíly jsou problémem, který ve vyspělých evropských zemích postihuje 40 % žen a 20 % mužů. Jedná se o rozšíření úseků hlavních žil povrchového žilního systému dolních končetin. Křečové žíly trápí častěji ženy. Onemocnění žilního systému je dlouhodobou záležitostí, jež vyžaduje úpravu životního stylu a téměř stálou léčbu. Základem této léčby je kompresivní terapie. Křečové žíly (varixy) vznikají na základě dědičnosti, dalšími faktory jsou statická zátěž, sedavé zaměstnání, stáří, nedostatek pohybu, obezita nebo gravidita. Kromě těchto faktorů se na poškození žilních chlopní často podílí také zánět. V důsledku poruchy funkce žilního systému se objevují známky chronické žilní nedostatečnosti, například křečové žíly, otoky dolních končetin, hemosiderinová pigmentace, žilní bércové vředy a další.

Co jsou to kompresivní punčochy?

Kompresivní punčochy, lidově také punčochy na křečové žíly, pomáhají řešit obtíže spojené se všemi stádii postižení žil. Poskytují úlevu od malých dočasných otoků kotníků až po chronické stádium těžké žilní nedostatečnosti.

Moderní kompresivní punčochy se na první pohled neliší od běžných dámských (tzv. silonek). Ve skutečnosti jsou však upleteny úplně jinou technologií a na jiných strojích než punčochy módní. Hlavním rozdílem, díky kterému účinně pomáhají, je tlak, kterým působí na dolní končetinu. Tlak postupně klesá od kotníku směrem vzhůru, a pomáhá tak žilám dopravit krev zpět k srdci. Bez stupňovaného tlaku by punčocha nebyla účinná, v některých případech by mohla dokonce uškodit.

Kdy punčochy pomáhají

Obecně můžeme říci, že vždy, když žilní stěna nestačí plnit svoji funkci. To pozorujeme obvykle jako:

 • Pocit těžkých nohou, hlavně večer
 • Oteklé nohy po delším stání, v teplém počasí
 • Oteklé nohy v těhotenství, při dlouhodobém pobytu na lůžku
 • Viditelné „křečové žíly“ pod pokožkou
 • Pokročilé otoky, které nemizí ani přes noc

Kompresivní punčochy se s úspěchem využívají i krátkodobě, zejména:

 • Při dlouhém cestování
 • Po sklerotizaci žil
 • Po estetických operacích (např. odstranění metličkových žilek)
 • Při porodu
 • Preventivně při chirurgickém zákroku v různých lékařských oborech

Nošení některých typů kompresivních punčoch je moudrým přístupem těch, kteří dbají na prevenci žilních potíží už v mladém věku:

 • Při zvýšeném výskytu křečových žil v rodině
 • Při výkonu rizikových povolání (např. řidiči, zdravotní sestry, servírky, kadeřnice, stavební dělníci, práce u strojů a na linkách)
 • Při častém nošení vysokých podpatků, nutnosti elegantního business stylu

Jaké typy kompresivních punčoch existují

Podle typu potíží nebo požadavků na prevenci je třeba zvolit nejvhodnější typ punčochy. Jedná se hlavně o volbu správného tlaku, tedy jak hodně budou punčochy stahovat a tím podporovat žilní stěnu. Pro tento účel se kompresivní punčochy rozdělují do kompresních tříd. Čím vyšší číslo, tím větší stupňovaný tlak punčocha vyvíjí.

tabulka avicenum

Do širokého portfolia zdravotní značky Avicenum patří i módní punčochové zboží se zdravotními benefity pro včasnou prevenci a to v podobě řady Avicenum FASHION. Zde je široký výběr punčoch s malým, ale již přínosným tlakem 8-10 mmHg. Punčochy jsou koncipované hlavně jako módní a elegantní doplněk k slavnostnímu nebo pracovnímu outfitu, na rozdíl od běžných módních punčoch působí mírným podpůrným tlakem jako prevence a opora žilní stěny. Částečně tak kompenzují např. vliv vysokých podpatků a dlouhého sezení v uzavřených a často přetopených místnostech. Tyto vlivy jsou tradičně řazeny odborníky mezi rizikové faktory žilních onemocnění. V našem e-shopu naleznete kompresní punčochy třídy C0-C1.

PROHLÉDNOUT KOMPRESNÍ PUNČOCHY AVICENUM

Lýtkové punčochy

lýtkové punčochy

Známe také pod označením podkolenky nebo pod zkratkou AD. Jsou nejjednodušší variantou kompresivních punčoch. Často se s nimi začíná, ať již na lékařské doporučení nebo z vlastního rozhodnutí o používání komprese. Na noze drží díky širokému lemu. Nejsou vhodné, vyskytují-li se křečové žíly přímo pod kolem nebo těsně pod ním. Lem podkolenky nesmí nikdy obepínat postiženou žílu nebo být těsně pod ní.

 

Stehenní punčochy

punčochy

Vyšší varianta punčoch označovaná zkratkou AG. Punčochy jsou ukončeny silikonovým okrajem. Tento okraj končí zhruba 5 cm pod rozkrokem. Používají se zejména při postižení žil v oblasti stehna. Silikonový okraj zajišťuje, aby punčocha dobře držela na noze po celý den. Vzhled těchto silikonových okrajů je rozmanitý a nemá vliv na kompresní účinek punčochy.

 

Punčochové kalhoty

punčochové kalhoty

Lidově označované „punčocháče“, zkratkou pak AT. Používají se při postižení žil vysoko na stehně až v tříslech. Část obepínající břicho již není kompresní, což ocení zvláště těhotné ženy v prvním trimestru, které jsou častými uživatelkami této varianty komprese. 

Proč používat kompresní punčochy

 • Bezpečné a účinné
 • Oddalují nebo i odstraňují nutnost operace či užívání léků
 • Umožňují prožít aktivní den bez únavy nohou i v náročných podmínkách
 • Zachovají přirozený a zdravý vzhled nohou až do zralého věku

Zdroj: zde

 

A jake jsou vaše zkušenosti? Podělte se o ně dole v komentářích!