Jírovcec Maďal a křečové žíly

jírovec madal

ROVEC MAĎAL A KŘEČOVÉ ŽÍLY

rovec maďal, latinsky Aesculus hippocastanum je středně vysoký strom, patřící do čeledí kaštanovité. Jeho dlouhé řapíkaté listy jsou 7 – 9 četné, dlanitě složené. Květy vytváří kuželovitou latu vijanů, obsahují pětilaločnatý kalich a korunu skládající se ze čtyř až pěti volných, bíle zbarvených plátků s červenou a žlutou skvrnkou. Tento strom kvete v květnu a jeho plod je ostnatý, uvnitř se nachází tobolka – kaštan. Strom Jírovec maďal může být až 25 metrů vysoký.

Výskyt

Jírovec maďal pochází z malé oblasti v Makedonii, k nám se dostal v 18. století a v dnešní době je hojně rozšířen v parcích a zahradách. Patří mezi nejkrásnější stromy.

Zajímavost

  • Jírovec je opleten i pověstmi, z nichž jedna praví, že člověk by jej měl nosit neustále u sebe v kapse, protože chrání před zlými silami.
  • Hlavní město Ukrajiny – Kyjev má květ kaštanu jako symbol.
  • Pro zvířata jsou plody – kaštany výbornou potravou, protože obsahují zhruba 10% proteinů.
  • Je znám i pod názvem Kaštan koňský.

jírovec

Účinky

Přípravky ze semen tohoto stromu napomáhají při léčbě křečových žil (vhodný i při kompresivní terapií), zánětů žil, bércových vředů, hemeroidů a trombóz. Taktéž je využíván jako podpora pro léčbu menstruačních poruch, některých forem migrén, poruch sítnice a při degeneraci očního pozadí ve vyšším věku. 

Dále se využívá při rehabilitační léčbě náhlých mozkových příhod. Čaj ze spařených květů má protizánětlivé účinky. Listy jsou součástí směsí, které se používají při hypetrofii prostaty ve vyšším věku. Hojně se využívá v homeopatii – esence z čerstvého materiálu jako je kůra, loupaná semena a květy.

Sběr

Sbírají se již dostatečně zralé plody jírovce – kaštany. 

Bylinkové kapky na posílení srdce a oběhového systému

4 velké květy kaštanu

8 dl kvalitního lihu (alespoň 60 %)

Květy nasekáme, vložíme do sklenice a zalijeme lihem. Necháme dva týdny uležet, přitom denně protřepáváme. Poté přecedíme, přelijeme do tmavé lahve a užíváme. Dávkování je 3x denně 25 kapek – rozpouštíme ve sklenici vlažné vody. Maximální doba užívání je dva měsíce, poté musí následovat měsíční přestávka.

Kontraindikace:

Neužívejte při přecitlivělosti na rostlinu. Kvůli nedostatku vhodných dat by té té bylince měly vyhnout i těhotné a kojící ženy. Vzácně se může objevit podráždění kůže, nevolnost a podráždění žaludku. 

Zdroj článku je uveden níže. Dle současné Evropské legislativy se nesmí úvadět žádné lékářské a zdravotní účinky proto prosíme čtenáře, aby tento článek brali jako subjektivní názor redakce a vždy se o léčbě radili s praktickým lékařem. 

zdroj článku: zde